Načítám

Podívejte se, jak to Vašim dětem jde

Stavba budoucnosti se líbila i vysokoškolákům

Stavba budoucnosti se líbila i vysokoškolákům

07.12.2016

Stavba budoucnosti se líbila i vysokoškolákům (2016 / 2017)

Ve středu 7. prosince dosáhli žáci Základní školy Hornická velkého úspěchu. Zúčastnili se druhého ročníku soutěže Stavby budoucnosti. Úkolem bylo vytvořit model obydlí pro rodinu na téma „Stavby budoucnosti v souladu s přírodou.“

Přihlášení do soutěže se uskutečnilo už na jaře letošního roku. „Ještě před prázdninami jsme se ve třídě domluvili, jak by měl náš model vypadat, s tím, že o prázdninách každého napadne ještě něco navíc,“ popsala Hana Návratová z 9. B. Během září dalo osm deváťáků hlavy dohromady a vymýšleli a zlepšovali nakreslený model. „Realizace nám trvala celý říjen a listopad, pracovali jsme po vyučování, a když to šlo, byli jsme uvolněni z některých hodin a pracovali na modelu,“ uvedla další z realizátorů Jana Kulichová s tím, že jim občasnou radou pomohl i třídní učitel Aleš Baturný. Model žáci vytvořili z balsy, což je nejlepší materiál pro tvoření modelů. Na začátku prosince odvezli dílo do Ostravy, konkrétně na Stavební fakultu VŠB – TUO, kde jej týden mohli hodnotit budoucí stavbaři.

Ve středu 7. prosince se uskutečnilo finále. Každá škola stručně představila svůj model, a pětičlenná porota hodnotila. „Byli jsme velmi šťastní, když oznámili, že jsme skončili na druhém místě, a to i přes to, že jsme byli jako jediní ze základky, ostatní totiž reprezentovali gymnázia a odborné školy. Kromě diplomu jsme dostali věcné ceny, například stavebnici Lego,“ vylíčila Veronika Trčková, která s nápadem přihlásit se o této soutěže přišla. Navíc žáci z 9. B získali i Cenu studentů Stavební fakulty, protože se jim jejich návrh líbil nejvíce. Na realizaci se podíleli tito žáci: Hana Návratová, Jana Kulichová, Veronika Trčková, Tomáš Groh, Ondřej Rotter, Adam Rončka, Tomáš Kalvar, Jakub Menšík.